هفتاد سال ...

 


پسا نویشت :

شاید تمام آئین های حاضر دردنیا تکرار آئین های ایران زمین باشند . مایا ها در خلیج مکزیک ، مسلمانان شبه جزیره عرب ، هندوستان افسانه ای ، و ... . چوپانان ، کشاورزان ،  دریانوردان ، سربازان  و روحانیون  تمام ملت ها عادات و افکار خود را در آیین های ما رواج داده اند. آئین  اقوام مختلف همچون زبان بیشتر اوقات دارای کلماتی مشترک بوده اند که با کمی کـــاوش می توان از اصالت و هم ریشگی  آنها اطمینان یافت.

نوروز ایرانیان و سایر آیین های این فلات گسترده همه ریشه در اعتقادات و تفکرات پاک و بی عیب پیام آوران آن داشته است.پیام آورانی که یکتا پرستی را در زمانی بسیار دور تر از  پسامدگانشان ترویج می دادند.بسیار دیده شده که دین هایی که پس از دین دیگری رواج یافته اند بسیاری از مراسم و یا عقاید دین قبلی را حفظ و یا به شکلی نو در آیین ها و مراسم خویش گنجانده اند.

اعیاد سایر ملل و نشانه گذاری برای روزهای خاص اگرچه شاید به رنگ و بو و حسابگری ‌آیین های ایرانیان -که حتی طبیعت نیز در آن نقش دارد- نباشد ولی عقاید نکوداشت ایرانی  تاثیرات  بسیاری بر انها داشته است.

اما نکته قابل توجه  در گسترش رسوم و عقاید و آئین های یک ملت در سایر سرزمینها بازگشت فرهنگ صادراتی قدیم با رویکرد ، عناوین و رنگ غیر بومی آن است.بابانوئل(حاحی فیروز) ، عید پاک (رستاخیز)، والنتین (سپندارمزگان)، روز ١٣ آوریل (سیزده بدر)، هالووین (چهارشنبه سوری)، و یا بسیاری دیگر از نماد های دینی بومی ملتها که با کمی تغییر دوباره ظهور پیدا کرده اند....

 

 

 

 / 0 نظر / 21 بازدید